Αρχική 17 Οκτωβρίου 2019

06/09/2007
Η ΥΦΑΝΤΙΚΗ ΧΘΕΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ

comitech

Το υφαντό αποτελεί κρίκο που συνδέει την παράδοση με το σήμερα. Είναι φορέας ιδεών και τεχνικών που παραδίδονται από γενιά σε γενιά και από εποχή σε εποχή. Αλλά ταυτόχρονα, σαν λαϊκή τέχνη, αποτελεί έκφραση ψυχής των απλών ανθρώπων που είναι οι δημιουργοί. Η υφαντική είναι συνυφασμένη με την ίδια τη ζωή. Οι Μοίρες στην Ελληνική Μυθολογία είναι υφάντρες που καθορίζουν την ζωή και την τύχη των ανθρώπων, η Κλωθώ που γνέθει το νήμα της ζωής, η Λάχεση που μοιράζει τους κλήρους και η ʼτροπος που έκοβε το νήμα της ζωής για τον καθένα.
H εξέχουσα θέση στην οποία έφτασε η υφαντική στην περιοχή του Νομού Ιωαννίνων αντανακλάται ακόμη και σήμερα στις σύγχρονες σχολές υφαντουργίας που ιδρύθηκαν στο Νομό, υπό την αιγίδα κυρίως του Ε.Ο.Μ.Μ.Ε.Χ αλλά και της ιδιωτικής πρωτοβουλίας σε περιοχές όπως το Δελβινάκι, το Μέτσοβο, τα Κάτω Πεδινά.
Οι σχολές αυτές λειτουργούν, διδάσκουν και παράγουν συστηματικά. Τα προϊόντα τους αποτελούν πηγή εσόδων για τις περιοχές και τους εργαζόμενους σε αυτές. Παράλληλα όμως είναι αψευδείς μάρτυρες μίας καλλιτεχνικής κληρονομιάς και δεξιοτεχνίας που γίνεται πόλος έλξης για επισκέπτες.
Δυστυχώς όλα τα παραδοσιακά επαγγέλματα (κουρέας, πεταλωτής κ.ά) έχουν περιέλθει σε παρακμή, χρησιμοποιούνται ελάχιστα καθώς τα περισσότερα τείνουν να εξαφανιστούν. Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με την υφαντική.
Σήμερα υφαντά και στολές μπορεί να δει ο κάθε ενδιαφερόμενος σε αίθουσες λαογραφικών Μουσείων όπως στο Λαογραφικό Μουσείο Ιωαννίνων, στο Λαογραφικό Μουσείο Μετσόβου, στο Λαογραφικό Μουσείο Κάτω Μερόπης, στην Στρατινίτσα, Ζάβροχο, Λαογραφικό Μουσείο Πωγωνιανής, και αλλού. Πολλά υφαντά υπάρχουν σε ιδιωτικές οικίες τα οποία δεν αποτελούν εκθεσιακό αλλά χρηστικό είδος.