Αρχική 25 Αυγούστου 2019
Πολιτισμός Αρχιτεκτονική Ήπειρος Τα χωριά του Περιστερίου

Έλληνες Ευεργέτες
Παραδοσιακές διατηρητέες οικίες και κτίσματα Ηπείρου
Τα γεφύρια της Ηπείρου
Εκδόσεις για τα γεφύρια της Ηπείρου
Μουσείο Φώτη Ραπακούση

ΤΑ ΧΩΡΙΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ/ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ

comitech

ΓΕΦΥΡΙΑ

Γεφύρι Γκούρας στην Ανατολική:
Ένας χείμαρρος, η Γκούρα, κατεβαίνει βιαστικά από το Περιστέρι για να χυθεί στον ʼραχθο. Στο πιο στενό σημείο του, κοντά στην Κοτομίστα, χτίστηκε το 1940 ένα πέτρινο μονότοξο γεφύρι σε αντικατάσταση ενός παλιότερου (19ου αι.) που είχε θαφτεί από τις προσχώσεις. Από εδώ περνούσε ο δρόμος που ένωνε τα Ιωάννινα με το Συρράκο και τους Καλαρρύτες. Η αγριότητα του τοπίου και η σοφή ανθρώπινη παρέμβαση έχουν μια συναρπαστική ομορφιά.
*αρχιτεκτονική, γεφύρι

Γεφύρι στο Ανθοχώρι:
Ένα πέτρινο μονότοξο γεφύρι, 5 μ. ψηλό, και άνοιγμα 7,5 μ., με τις αραιές αρκάδες του εξασφάλιζε την επικοινωνία στον κάμπο του Μπάμπα, τσιφλικά της περιοχής.
*αρχιτεκτονική ,γεφύρι

Γεφύρι Καμπέραγα:
Σε απόσταση μόλις 25 χλμ. από τα Ιωάννινα, κοντά στον δρόμο ένα μονότοξο πέτρινο γεφύρι απλώνεται ήρεμα πάνω από τον Ζαγορίτικο, παραπόταμο του Βάρδα.
Μια μικρή καμάρα, βυθισμένη στο χώμα εξασφαλίζει την ήπια πρόσβαση. Το μεγάλο άνοιγμα, 18 μ., συνοδεύεται από ένα σχετικά χαμηλό ύψος : μόλις 5 μ. , λύση που εξυπηρετεί τον ταξιδιώτη και που συγχρόνως σέβεται την γαλήνη των φυσικών γραμμών και του τοπίου. Χρωστάει το όνομα του στον δωρητή του Καμπέρ Αγά των Ιωαννίνων.
*αρχιτεκτονική, γεφύρι

Γεφύρι του Παπαστάθη:
Ένας χωματόδρομος, στολισμένος με μυρωδάτα μανουσάκια (μενεξέδες) την άνοιξη, κατεβαίνει με στροφές και μικρές εκπλήξεις από την Ανατολική στον ʼραχθο. Με ένα 4χ4 φτάνει κανείς πιο γρήγορα, αλλά χάνει την επαφή με το σχεδόν απόκοσμο τοπίο. 2 ώρες πορεία πήγαινε – έλα αξίζει για να χαρεί κανείς ένα από τα ωραιότερα γεφύρια της Ηπείρου. Τετράτοξο, 85 μ. μακρύ, με την μεγάλη του καμάρα να υψώνεται στα 8,70 μ. και το καλντερίμι του καταστρώματος που κρύβει ζηλότυπα τα ίχνη όλων αυτών που πάνω από 200 χρόνια πηγαινοέρχονταν ανάμεσα στα Γιάννενα και το Συρράκο ή τους Καλαρρύτες. Χτίστηκε το 1746 με χρήματα που με κόπο συγκέντρωσε ο ηγούμενος της μονής Βύλιζας, Αγάπιος, από πρωτομάστορα, κατά πάσα πιθανότητα, πραμαντιώτη. Πλάι του υπήρχε και χάνι για να ξαποσταίνουν οι ταξιδιώτες. Σφηνωμένο , από την μια του πλευρά μέσα στα βράχια ,έχει αποδείξει την αντοχή του κατά τον βομβαρδισμό της μεγάλης καμάρας του το 1942. Κηρυγμένο διατηρητέο μνημείο,. ΄Εχει προγραμματιστεί η συντήρησή του.
*αρχιτεκτονική, γεφύρι, διατηρητέο

ΧΑΝΙΑ

Χάνι του Καμπέραγα:
Το χάνι σώζεται μέχρι σήμερα και βρίσκεται κοντά στο ομώνυμο γεφύρι.

ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΤΗΡΙΑ

Το κτήριο του παλιού Δημοτικού Σχολείου στον συνοικισμό Μπάρα του Μικρό Περιστερίου, το πρώην Δημοτικό Σχολείο στο Μεγάλο Περιστέρι, το πρώην Δημοτικό Σχολείο στον συνοικισμό Δρίσκος Κράψης έχουν κηρυχθεί διατηρητέα μνημεία.

ΝΕΡΟΜΥΛΟΙ

- Νερόμυλος Ανατολικής:
Ο νερόμυλος του Λαζοκίτσιου στην Κοτομίστα Ανατολικής λειτουργεί ακόμη.

- Νερόμυλος , νεροτριβή, μαντάνι Ανθοχωρίου

- Μέσα στο Ανθοχώρι, ένα ολόκληρο συγκρότημα υδροκίνησης έχει κηρυχθεί διατηρητέο μνημείο, ενώ στον μύλο του λειτουργεί Μουσείο Υδροκίνησης.

- Νεροτριβή, νερόμυλος και μαντάνι στην Μεγάλη Γότιστα:
Το συγκρότημα έχει κηρυχθεί διατηρητέο

- Νερόμυλος Μ. Περιστερίου:
Ο νερόμυλος κάτω από την κεντρική πλατεία έχει κηρυχθεί διατηρητέος.

OIKIEΣ

Η οικία Γεροντάκη στην Κράψη και το κτήριο ιδ. Αντιγόνης Χρήστου στην μεγάλη Γότιστα έχουν κηρυχθεί διατηρητέα μνημεία.

ΤΟΠΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΔΩΝ ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ

Έγινε προσπάθεια τα τελευταία χρόνια για την συντήρηση και ανάδειξη των αναβαθμίδων στην Ανατολική. Μέσα σε μια αφιλόξενη φύση, όπου οι κατολισθήσεις και το απόκρημνο του ανάγλυφου οργιάζουν, το ανθρώπινο χέρι κινημένο από την ανάγκη αλλά και την καλαισθησία έχει γεμίσει τον κόσμο με ατέλειωτες σειρές από ξερολιθιές.